اخرین اخبار
انواع میکروسکوپ به همراه توضیحات و تصاویر

انواع میکروسکوپ به همراه توضیحات و تصاویر

انواع میکروسکوپ از نظر ساختمان داخلی
میکروسکوپ مرکب (به انگلیسی: Compound Microscope) در مقابل میکروسکوپ ساده به نوعی از میکروسکوپ گفته میشود که در آن از یک سری عدسی‌ برای جمع آوری نور از شی‌ مورد بررسی‌ و از یک سری عدسی‌ دیگر، فقط برای تنظیم و فکوس نور روی شی‌ استفاده میشود. به دلیل تعداد بیشتر عدسی‌‌های بکار گرفته شده در این نوع میکروسکوپ، وزن و قیمت آنها هم در مقایسه با میکروسکوپ‌های ساده بالاتر است.
میکروسکوپ ساده (به انگلیسی: Single lens (simple) microscope) در مقابل میکروسکوپ مرکب به نوعی از میکروسکوپ گفته می‌شود که در ساختار آن تنها یک عدسی همگرا برای بزرگ نمایی بکار می‌رود.
انواع میکروسکوپ الکترونی:
میکروسکوپ الکترونی روبشی یا SEM نوعی میکروسکوپ الکترونی است که قابلیت عکس‌برداری از سطوح با بزرگنمایی ۱۰ تا ۵۰۰۰۰۰ برابر با قدرت تفکیکی کمتر از ۱ تا ۲۰ نانومتر (بسته به نوع نمونه) را دارد.
 
میکروسکوپ الکترونی عبوری یا TEM نوعی میکروسکوپ الکترونی است که قابلیت عکس‌برداری از ریزساختار مواد با بزرگنمایی ۱٬۰۰۰ تا ۱٬۰۰۰٬۰۰۰ برابر با قدرت تفکیکی در حد کوچک‌تر از ۱ نانومتر را دارد. میکروسکوپ الکترونی عبوری همچنین توانایی آنالیز عنصری، تعیین ساختار و جهت کریستالی اجزایی به کوچکی ۳۰ نانومتر را به صورت کیفی و کمی دارد.
عکس میکروسکوپ الکترونی روبشی از یک نمونهٔ آماده شده برای میکروسکوپ الکترونی عبوری که توسط تابش یونی متمرکز نازک شده است. غشای نازک برای بررسی توسط TEM مناسب است ولی با ضخامت حدود ۳۰۰ نانومتر بدون نازک کردن بیشتر برای بررسی توسطمیکروسکوپ الکترونی عبوری وضوح بالا مناسب نخواهد بود.
میکروسکوپ‌های پراب پویشی از یک پراب که بر روی نمونه حرکت می‌کند، برای بررسی سطح نمونه‌ها استفاده می‌کنند. با استفاده از این میکروسکوپ‌ها علاوه بر توپوگرافی سطح، می‌توان راجع به اصطکاک، مغناطش، خواص حرارتی و الاستیسیته‌ی سطح نیز اطلاعاتی بدست آورد که با استفاده از روش‌های دیگر قابل دستیابی نیستند.
چون خلاء بسیار بالا و پرتوهای الکترونی به نمونه‌های زنده آسیب می‌رساند، در علوم زیستی بیشتر از میکروسکوپ‌های پراب پویشی استفاده می‌شود. علاوه بر این به علت قابلیت مطالعهٔ نمونه‌ها در محلول آبی، امکان بررسی را در شرایط شبه-بیولوژیکی فراهم می‌کند.
میکروسکوپ‌های نیروی پویشی را می‌توان برای تصویر برداری از اکثر مواد بکار برد. این تکنیک‌ها برای تعیین خصوصیات سطحی مانند تخلخل، اندازه دانه، مرز دانه، ترک‌ها، عیوب بلوری و … بکار می‌رود.
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

درباره‌ی مدیر سایت

mohsenfakoory@gmail.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برو بالا