اخرین اخبار
همه چیز در رابطه با رادیولوژی و پرتو شناسی

همه چیز در رابطه با رادیولوژی و پرتو شناسی

پرتوشناسی: یک شاخه یا تخصص از علوم پزشکی است که با مطالعه و به کار بردن فناوری تصویربرداری توسط تابش و اشعه ایکس در جهت تشخیص و درمان بیمار سر و کار دارد

قبلا رادیولوژی (یا همان پرتوشناسی) اطلاق بر رشته‌ای می‌شد که در آن از روش‌های پرتوی یونیزان استفاده می‌شد. اما امروزه «رادیولوژی» با علوم تصویری غیر پرتوی مثل ام آر آی  و سونوگرافی نیز خلط می‌شود.بعبارت دیگر در پرتوشناسی، برخی روش‌ها (همانند سی تی اسکن،ماموگرافی و روش‌های مرسوم رادیوگرافی) از توزیع پرتوهای تابیده شدهٔ اشعه ایکس بر روی صفحات فیلم و یا شمارشگرها و یاگیرنده‌های دیگر دیجیتالی تشکیل تصویر می‌دهند. اما در برخی روشهای دیگر (همانند ام_آر_آی و سونوگرافی و مقطع نگاری همدوسی اپتیکی) از روش‌های غیر پرتوی یونیزان استفاده می‌گردد. رادیولوژی امروزه هر دو را در بر می گیرد.

پزشک معروف یونان باستان، بقراط حکیم، برای نخستین بار در تاریخ روشی را برای سنجش دمای بدن ابداع نمود که شباهت به روشهای ترموگرافی امروزی دارد، و از این لحاظ می توان این را کهنترین نمونه تصویربرداری تشخیصی در تاریخ محسوب کرد.

رادیولوژیست (پزشک) کسی است که با انجام تصویربرداری پزشکی، به تشخیص و درمان ناخوشیها و بیماری‌ها کمک می‌کند. رادیولوژیست شخصی است که پزشک بوده و دارای تخصص پرتوشناسی است و با استفاده از آرایه‌ها یا نقش‌هایی از فناوری‌های تصویربرداری (مانند اولتراسوند یا سونوگرافی (سونوگرافی)، توموگرافی رایانه ای  (سی تی اسکن)، پزشکی هسته ای ، توموگرافی یا مقطع نگاری با نشر پوزیترون و تصویر برداری تشدید مغناطیسی یا همان تصویربرداری رزونانس مغناطیسی MRI)، برای تشخیص یا درمان بیماری‌ها بهره می‌برد.

روشهای تصویری مورد استفاده در پرتوشناسی:

روشهای پرتوی یونیزان

  •      رادیوگرافی
  •      فلوئوروسکپی
  •      مقطع نگاری رایانه ای
  •      ماموگرافی

روشهای پرتوی غیر یونیزان

  •     ام آر آی
  •     سونوگرافی
  •     مقطع نگاری همدوسی اپتیکی
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

درباره‌ی مدیر سایت

mohsenfakoory@gmail.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برو بالا