اخرین اخبار
لنزهای تماسی

لنزهای تماسی

شاید باورتون نشه اگه بگم ایده ی لنزهای تماسی ( که فارسیش می شه عدسک Shok) اولین بار از طرف لئوناردوداوینچی تو سال ۱۵۰۸ داده شد ( البته نه بعنوان یه روش برای اصلاح دید). و بالاخره در دهه ی ۵۰ اولین لنزهای تماسی از جنس پلی متیل متا کریلات ساخته شد, چیزی که تحول بزرگی در زمینه ی این لنزها ایجاد کرد, معرفی هیدروژل ها بود که در دهه ی ۷۰ به صورت تجاری در دسترس قرار گرفت.

 

[تصویر:  64346053099686099900.jpg] 

لنزهای تماسی رو به سه دسته ی:
۱٫سخت
۲٫نفوذپذیر به گازها (RGP)
۳٫نرم 
تقسیم می کنند. 

اکسیژن یکی از مهمات برای قرنیه است که لنزهای نرم بر خلاف لنزهای سخت عبور اکسیژن را ممکن می کنند همچنین انعطاف بهتری دارند و با چشم به راحتی سازگار می شوند, البته لنزهای سخت هم کاربرد خودشون رو دارند, در افراد با عوارض آستیگماتیسم, قوز قرنیه, پیرچشمی از این نوع لنزها کمک می گیریم.
لنزهای RGP مخفف Rigid Gas Permeable هستش, حدفاصل بین لنزهای سخت و نرم می باشند همچنین می توانند آستیگماتیسم را بهتر از لنزهای نرم اصلاح کنند و تحمل آنها از لنزهای سخت آسان تر است. 

از جمله عوارض استفاده از لنزهای تماسی می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

ادم قرنیه: بخاطر کمبود اکسیژن در قرنیه.
عفونت و قرمزی چشم: علت آن استفده ی طولانی مدت از لنز و رعایت نکردن بهداشت است.
خراش قرنیه: اگر لنز درست گذاشته و برداشته نشود سطح قرنیه خراش می خورد.
همچنین استفاده از لنزهای رنگی می تواند باعث انتفال انواع عفونت ها و بیماریهای انگلی و هپاتیت C شود.
اگر لنز از قرنیه بزرگتر باشد با بالا و پایین رفتنش باعث نازک شدن قرنیه می شود و اگر از آن کوچکتر باشد ایسکمی(کمبود اکسیژن) به وجود می آید. 

چگونگی عملکرد عدسک ها: Whistle2(فارسی را پاس بداریم)! 

لنز تماسی نرم در قالب پوشش چشم, قرنیه و لیمبوس در می آید و در لایه ی اشک که در سطح چشم قرار دارد حرکت می کند و از طرفی پلک و جاذبه ی بین پلیمر و لایه ی اشک, لنز را در جایش نگه می دارد. در مورد لنزهای سخت باید بگم که فقط قرنیه رو می پوشانند و نه لیمبوس. 

راستش این موضوع جای زیادی برای صحبت داره از جمله ساختن لنزها, فواید و مضرات پلیمرها در لنزهای تماسی, سازگاری بافتی و … اما فکر کنم تا همین جا کافیه وگرنه خیلی کسل کننده و غیرقابل فهم می شه Wink
حالا اگه فکر می کنین اطلاعاتی راجع به چیزی می خواین که به این موضوع ربط داره, بگید سعی خودم رو می کنم براتون تهیه کنم.Laie_21 

منابع: 
Biomaterials Science An Introduction to Materials in Medicine
شبکه ی اپتومتری ایران
http://en.wikipedia.org/wiki/Contact_lens
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

درباره‌ی مدیر سایت

mohsenfakoory@gmail.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برو بالا