اخرین اخبار
ناهنجاری های مادرزادی مغز Congenital Malformation of Encephalon

ناهنجاری های مادرزادی مغز Congenital Malformation of Encephalon

ناهنجاری های مادرزادی مغز Congenital Malformation of Encephalon

مغز درون استخوانی سخت به نام جمجمه قرار دارد پس هرگونه آسیب یا ناهنجاری در جمجمه می تواند ناهنجاری در مغز را به همراه داشته باشد و این ناهنجاری ها می توانند بر اثر عوامل ارثی و یا محیطی ایجاد شوند.

باید به این نکته توجه داشت که قسمت صدفی استخوان پس سری (Squamous) پیش از هر قسمت دیگری در معرض آسیب قرار دارد; اگر تمام این استخوان یا قسمتی از آن وجود نداشته باشد سوراخی به وجود می آید که با سوراخ پس سری Foramen Magnum در ارتباط است, اگر سوراخ کوچک باشد و باعث برجستگی مننژ به بیرون شود عارضه مننگوسل نامیده می شود. اما اگر سوراخ بزرگ باشد به طوریکه علاوه بر مننژ قسمتی از مغز بیرون بیاید به آن مننگوانسفالوسل می گوییم و در نهایت چنانچه علاوه بر مغز و مننژ قسمتی از بطن ها بیرون بیایند عارضه را مننگوهیدروانسفالوسل می نامیم.

آنانسفالی از تشکیل نشدن مغز به خاطر تشکیل نشدن قطب فوقانی است و می تواند همراه با دیگر ضایعات مادرزادی نظیر باز بودن کانال مهره ای در ناحیه ی گردن و یا نبودن گردن (چسبیدن سر به سینه) همراه شود.

هیدروسفالی تجمع غیر عادی ماده ی مغزی نخاعیC.S.F در سر است بیشترین دلیل مادرزادی هیدروسفالی وجود قنات مغزی است که مانع عبور مایع از سر می شود, این عارضه باعث بزرگ شدن و نازک شدن استخان جمجمه می شود.منبع: کتاب رویان شناسی پزشکی لانگمن

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

درباره‌ی مدیر سایت

mohsenfakoory@gmail.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برو بالا