اخرین اخبار

دستیابی به تصاویر بافت نرم با استفاده از فناوری جدید اشعه X

محققان موفق شدند دستگاه اشعه X جدیدی طراحی کنند که نسبت به سیستم‌های موجود مزایایی از جمله قابلیت حمل و نقل، تصویربرداری از بافت‌های نرم، و نیاز کمتر به تشعشع و مواد حاجب دارد.

 

 

سیستم‌های تصویربرداری اشعه X معمولا دستگاه‌های بزرگی هستند که تنها امکان تصویربرداری از ساختارهای سخت نظیر استخوان را فراهم می‌کند، مگر با مواد کنتراست‌زا نظیر باریم. اما محققان دانشگاه MIT و بیمارستان ماساچوست سیستم جدیدی ساخته‌اند که اندازه‌ی آن کوچک‌تر از سیستم‌های معمول بوده و قابل حمل است. این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که  بیمار را در معرض اشعه‌ی کمتری نسبت به سیستم‌های معمول قرار می‌دهد و تصاویر بافت نرم در آن به صورت جزئی قابل مشاهده است.

 

به طور معمول سیستم‌های اشعه X پرتوهای الکترومغناطیسی را از یک منبع واحد منتشر می‌کنند. سیستم جدید با بهره‌گیری از "سطوح نانوساختار با tipهای ریز" عمل کرده و هر یک از این tipهای میکرونی پرتوهای الکترونی خودشان را ساطع می‌کنند. پرتوها از یک صفحه میکرونی عبور می‌کنند و به اشعه‌ی X تبدیل می‌شوند.

 

گستردگی بیشتر پرتوها همان چیزی است که امکان تصویربرداری از بافت نرم را بدون نیاز مواد حاجب ممکن می‌سازد. این محلول‌ها برای تزریق و یا رسیدن به هدف به صورت خوراکی، نیاز به زمان دارند. برخی از این مواد می‌توانند برای بیمار بسیار مضر باشند.

 

علاوه بر این، برخلاف سیستم‌های تولید اشعه X گرمایونی مرسوم، دستگاه جدید می‌تواند به سرعت و بدون نیاز به زمان برای تعادل حرارتی سیستم، خاموش و روشن شود. این امر میزان اشعه دریافت شده توسط بیمار را به حداقل می‌رساند.

 

 

بنابر گزارش‌های موجود در مورد اندازه و ابعاد shoebox، نمونه‌ی اولیه‌ی فعلی کاملا قابل حمل بوده و انتظار می‌رود مدل‌ها در ابعاد کوچک‌تر نیز ارائه شود. این به این معنی است که می‌توان از این سیستم‌ها در مواردی نظیر بررسی یکنواختی مواد کامپوزیت و یا چک کردن بار در فرودگاه‌ها استفاده کرد.

 

به گفته‌ی محقق ارشد این تحقیقات: «این سیستم به طور بالقوه قادر است رزولوشن تصاویر را به صورت سخت‌افزاری صد برابر بهتر کند.» این تکنولوژی هنوز به دو یا سه سال زمان برای پیشرفت نیاز دارد و در چند سال دیگر به استفاده‌ی تجاری خواهد رسید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

درباره‌ی mahdy salimi

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برو بالا