اخرین اخبار
پروتز عصبی چیست؟

پروتز عصبی چیست؟

پروتز عصبی پروتز عصبی یک سیستم میکروالکترونیکی با تراشه ریز پردازنده ای است که بر اساس مکانیزم مغز انسان در ایجاد و کنترل حرکت عمل می کند مهمترین ویژگی پروتز عصبی این است که حرکت را در عضو فلج به نحو طبیعی ایجاد می کند به همان صورت که سیستم عصبی مرکزی انسان، حرکت را …

بازبینی کلی

خلاصه: پروتز عصبی يک سيستم ميکروالکترونيکی با تراشه ريز پردازنده ای است که بر اساس مکانيزم مغز انسان در ايجاد و کنترل حرکت عمل می کند مهمترين ويژگی پروتز عصبی اين است که حرکت را در عضو فلج به نحو طبيعی ايجاد می کند به همان صورت که سيستم عصبی مرکزی انسان، حرکت را در يک عضو ايجاد می کند.

نمره کاربر: 4.72 ( 2 نظرات)
0

پروتز عصبی

پروتز عصبی یک سیستم میکروالکترونیکی با تراشه ریز پردازنده ای است که بر اساس مکانیزم مغز انسان در ایجاد و کنترل حرکت عمل می کند مهمترین ویژگی پروتز عصبی این است که حرکت را در عضو فلج به نحو طبیعی ایجاد می کند به همان صورت که سیستم عصبی مرکزی انسان، حرکت را در یک عضو ایجاد می کند.

 

پروتزهای عصبی در بیماران که دچار اختلالات حرکتی ناشی از Cp, MS و… هستند در حال گسترش است که امیدوار هستیم به زودی شاهد کاربرد گسترده نتایج این فعالیتهای تحقیقاتی باشیم.

 

مشابه سیستم مذکور در ، کشور   آمریکا طراحی شده  است که قادر به استفاده از این تکنولوژی پیشرفته برای ایجاد حرکت در بیماران ضایعه نخاعی هست وفقط در کلنیک مورد استفاده قرار میگیرد

 

برای این که یک بیمار ms یا cp و… بیماران بتوانند گام بردارند این سیستم باید همراه آنها باشد زیرا این پروتز عصبی کار مغز را برای ایجاد حرکت انجام می دهد، بنابراین برای ایجاد این حرکت نیاز به این پروتز عصبی می باشد. 

 

نحوه قرارگیری پروتز عصبی

 

 این نوع پروتزها به طوری باید طراحی شود که الکترودهای آن را بتوان بدون هر گونه عوارضی در محلی از عضو ویا ناحیه اسیب دیده مغز ونخاع صدمه دیده قرار بگیرند که بتواند پیامهایی که از مغز به بصل النخاع وارد میشود وتوسط نورنهای عصبی که اسیب دیده ونمیتواند کار خودرا به طور طبیعی انجام دهد این پروتز بتوان رابطی بباشد برای انتقال پیامهایی که از مغز به به کلیه اندام بدن  باشد .

 

پروتزهای عصبی به عنوان یک روش بالقوه موثر برای ایجاد حرکت در اندام فلج افراد دچار ضایعه نخاعی و یا ضایعه مغزی و رفع اختلالات حرکتی ام . اس، CP و  STROKE مطرح است و در محیط های تحقیقاتی – کلینیکی برای ایجاد حرکت در اندام فوقانی ( بستن و باز کردن پنجه دست و کنترل دست آرنج و شانه ) و اندام تحتانی ( ایستادن، گام برداشتن ، رفع افتادگی مچ پا ) به کار می رود.

 

یکی از مهمترین ویژگی طرح سیستم تراشه یا پروتز، قابلیت برنامه ریزی حرکتی آن باید باشد که امکان استفاده از آن را برای افراد ضایعه نخاعی مختلف با وضعیت فیزیولوژیکی مختلف فراهم کند. قابلیت برنامه ریزی حرکتی سیستم بر گرفته از قابلیت برنامه ریزی حرکتی قشر حرکتی مغز انسان    (Motor Planning)  باید  باشد.

 

یکی دیگر از ویژگی پروتز عصبی یا تراشه عصبی این است که باید به گونه ای طراحی شود که حرکت را در عضو فلج به نحو طبیعی ایجاد   کند به همان صورت که سیستم عصبی مرکزی انسان، حرکت را در یک عضو ایجاد می کند
طرح ساخت یک پروتز عصبی یا تراشه عصبی که ارتباط میان سلول مغز و تراشه سیلیکونی را کنترل می کند
  را در اتصال دادن سلول های مغزی به یک تراشه سیلیکونی   طراحی شده که به آنها اجازه   بدهد ارتباطات میان بافت زنده و یک ابزار الکترونیکی را بشنود، 

 

دوربین‌های قرصی در چند سال گذشته خود را به عنوان یک ابزار تشخیصی اولیه برای روده‌ی کوچک معرفی کرده‌اند. با این وجود این سیستم‌ها محدودیت‌های زیادی دارند که «آزمایشگاه طراحی پزشکی و الکترومکانیکی» با ساخت کپسول رباتیک اندوسکوپی در اندازه‌ی یک قرص به آن‌ها پرداخته‌اند. یکی از محدودیت‌ها ناتوانی در کنترل فعال مکان این ربات‌ها است (مثلاً هدایت دوربین در جهت مورد نظر). محدودیت دیگر اندازه‌ی آن‌ها است که موجب لغزش و حرکت آن‌ها به اطراف در روده‌ی بزرگ می‌شود و در نتیجه تصاویری بازگردانده شده کاربرد کلینیکی کمی دارند. علاوه بر این‌ها، این ربات‌ها تاکنون قابلیت انجام مستقیم اعمال درمانی یا گرفتن نمونه‌های بایوپسی (biopsy) را نداشته‌اند. گروه فوق در «وندربیلت» مشغول کار بر روی سیستم‌هایی هستند که بتوانند هر دو کار تشخیصی و مداخله‌ای را برای کپسول رباتیک انجام دهند.

برای پرداختن به موضوعات تشخیصی، آن‌ها با همکاری آزمایشگاه CRIM در ایتالیا، کپسول رباتیکی را ایجاد کرده‌اند که دارای پا است. آخرین نسخه از مجموعه‌ای از نمونه‌های اولیه با ابعاد تجاری برای دوربین‌های قرصی مطابقت دارد (11 میلی‌متر شعاع با ۲۵ میلی‌متر طول) و هم چنین قابل بلعیدن است. این نمونه شامل 12 پا است که توسط دو موتور تحریک می‌شوند.

 

[تصویر:  Side_view_3D_1_.jpg]

 

کپسول رباتیک 

 

[تصویر:  capsule_1_.jpg]

 

یده‌ی کلیدی این طرح، مکانیزم تعقیب‌کننده‌ی شکاف (slot-follower) است که با تنظیم چرخش کنترل می‌شود. طراحی ربات در این ابعاد کوچک نیازمند تمرکز دقیق بر سینماتیک، استاتیک و دینامیک مربوط به مکانیزم است. طراحی و تولید قطعات مربوطه نیز خود یک چالش است. دهم یا حتی صدم میلی‌متر در این کار مهم می‌باشد.

 

[تصویر:  Comp_12_1_.jpg]

 

کپسول رباتیک در شرایط آزمایشگاهی در روده‌ی خوک. تعداد و چینش پاها حتی محیط الاستیک و شل را منبسط می‌کند.

 

برای پرداختن به قابلیت‌های مداخله‌ایِ کپسول رباتیک، گروه محرک‌ها و تکنولوژی منبع تغذیه را توسعه داده است. این تکنولوژی شامل سیستم تولید نیرو از سیالات می‌شود.

 

[تصویر:  fluid_capsule_1_.jpg]

 

طراحی اولیه‌ی کپسول سیال- انرژی. این کپسول برای دمیدن در روده طراحی شده است.
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

درباره‌ی مدیر سایت

mohsenfakoory@gmail.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برو بالا