اخرین اخبار
۱۰ تخصص برتر مورد نیاز شرکت ها در حوزه فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۳

۱۰ تخصص برتر مورد نیاز شرکت ها در حوزه فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۳

 

۱٫ برنامه نویسی و توسعه سیستم ها (Programming and Application Development)

 

شرکت ها معمولاً در دوران رکود اقتصادی از انجام پروژه های جاری یا از پیش تعیین شده خود طفره می روند ولی امروزه سعی می کنند با دست زدن به شیوه هایی چند و استفاده از نیروهایی برای اجرای این شیوه ها، پروژه های خود را معطل نگذارند.

 

ترکیب فناوری و نرم افزار، یک راهکار عالی برای شرکت هاست که با استفاده از آن می توانند بهره وری خود را بالا برده، هزینهها را کاهش دهند و تجربه حضور اینترنتی بهتری خلق کنند.

 

Jason Griffinیکی از مدیران ارشد بانک ولز فارگو می گوید واحد تجاری ما در محصولات جدید سرمایه گذاری کرده است. ما فقط به دنبال پاسخگویی بیشتر به نیازهای تجاری هستیم… برنامه نویسی و توسعه اپلیکیشن نیاز اصلی ماست.

 

۲٫ مدیریت پروژه (Project Management)

 

نیاز مداوم به مهارت های مدیریت پروژه، همپای نیاز دائمی شرکت ها به برنامه نویس هاست: هر دو باید احتیاج به اپلیکیشن های جدید تجاری را برطرف سازند.

 

John Reedبا اشاره به این که «پروژه های بیشتر یعنی مدیر پروژه بیشتر» می گویدشرکت ها خواهان افراد باتجربه و دارای مدرک هستند.

 

Jamie Hamiltonمعاون ارشد مهندسی نرم افزار در شرکتQuicken Loansنیز می گوید مدیریت پروژه جزو صد پست شغلی جدیدی است که ما قصد داریم در شرکت خود، به مجموع ۸۰۰ شغل تیمی موجود در حوزه فناوری اطلاعات بیافزاییم.

 

وی می گوید امروزه با توجه به افزایش ارتباط بین اپلیکیشن ها و نیز پیچیده تر شدن پروژه ها، نیاز به مدیران پروژه بیش از گذشته است.

 

Jamie Hamiltonبا اشاره به این که «داوطلبان موفق باید سوابق اثبات شده ای عرضه کنند» اظهار داشتسه چیز برای ما مهم است و این سه چیز حول و حوش رفتار فرد می چرخد: آیا شما یک مدیر هستید و آیاهمانند یک مدیر عمل می کنید؟آیا سابقه اجرایی دارید؟ در قبال جزئیات چه نوع عملکردی از خود نشان می دهید؟

 

۳٫ میز کمک / پشتیبانی فنی (Help Desk/Technical Support)

 

پیش بینی می شود در ۱۲ ماه آینده، ۳۵ درصد برنامه ریزی سازمان ها در زمینه استخدام، به جذب نیروهای کارشناس و باتجربه در این حوزه اختصاص یابد.

 

Jack Wolfمعاون رئیس و مدیر ارشد فناوری اطلاعات مرکز پزشکی Montefioreدر نیویورکمی گوید وی به دنبال راه اندازی سیستم های جدید رادیولوژی و اپلیکیشن های ثبت سلامت الکترونیکی است و برای نیل به این هدف، علاوه بر این که به دنبال افرادی برای ایجاد و پیاده سازی این سیستم ها است، درصدد یافتن آن دسته از نیروهای پشتیبانی فنی است که بتوانند کارمندان شرکت را در استفاده از این سیستم ها یاری رسانند.

 

Jack Wolfمی گوید سیستم های جدید به این معناست که شما به کمک کارشناسان «میز کار» بیشتری نیاز خواهید داشت.

 

۴٫ امنیت (Security)

 

از دیرباز امنیت یکی از نگرانی های اصلی مدیران آی.تی شرکت ها بوده است.

 

امروزه با توجه به پیچده تر شدن شیوه های ایمن سازی سیستم ها و داده ها، نیاز به کارشناسان خبره امنیت بیش از پیش احساس می شود.

 

Cynthia Burkhardtمعاون جذب استعدادها در شرکت Royal Philipsمی گوید این شرکت دپارتمان امنیت فناوری اطلاعات خود را در سطح بین المللی راه اندازی کرده است و در حال حاضر یک کارشناس ارشد امنیت اطلاعات را که در هلند مستقر شده به استخدام خود در آورده است.

 

شرکت وی قصد دارد چهار متخصص امنیت دیگر را که دو نفر از آنها در آمریکا مشغول به کار خواهند شد، جذب کند.

 

وی می گوید ما به دنبال آن دسته از متخصصان امنیت آی.تی هستیم که علاوه بر دارا بودن شم تجاری، در راه اندازی دیواره های آتش، ابزار تشخیص تهدید، فناوری رمزنگاری و دیگر سیستم های امنیتی تجربه داشته باشند.

 

۵٫ هوش تجاری / تحلیلگر (Business Intelligence/Analytics)

 

داده های کلان (Big data) یکی از اولویت های امروزی بسیاری از شرکت ها است اما یافتن افرادی که بتوانند به خوبی از پس تجزیه و تحلیل این اطلاعات برآیند، قدری دشوار است.

 

یک کارشناس به نام Jerry Luftmanمی گوید بهترین گزینه در این مورد، افرادی با دانش کافی در زمینه تجارت، ریاضیات و آمار هستند.

 

وی گفت برخی شرکت ها پرسنل آمارگر را استخدام می کنند و سپس موضوعات مربوط به فناوری و تجارت را به آنها آموزش می دهند.

 

Joe Fullerمدیر ارشد آی.تی Dominion Enterprisesاز قصد شرکت خود برای استخدام کارشناسان داده یا تحلیلگران اطلاعات خبر می دهد ولی معتقد است که این کار به آسانی انجام نخواهد شد.

 

وی می گوید شاید ما نتوانیم کسی را که یک جا تمام این دانش و توانایی ها را داشته باشد بیابیم لذا احتمالاً باید به سراغ یک تیم برویم.

 

۶٫SaaS/ ابر

 

این مهارت ها امروزه به جایگاه ششم ارتقاء پیدا کرده است در حالی که در سال ۲۰۱۱ جزو ۱۰ تخصص برتر نبوده است.

 

Joe Fullerمی گوید با توجه به این که شرکت متبوع وی قصد دارد کار خود را از دو مرکز داده فعلی فراتر ببرد، ما به کارشناسان رایانش ابری نیاز داریم.

 

ما به یک معمار ابری (Cloud Architect) نیاز داریم … و چنین کسی باید بتواند محاسبات لازم برای تعیین محل قرارگیری و نیز نحوه پیکربندی سرویس ها جهت ارائه خدماتی قابل قبول به کاربران داخلی و مشتریان خارجی را عملیاتی سازد.

 

۷٫ مجازی سازی (Virtualization)

 

Jon A. Bisknerدستیار معاون ارشد بخش فناوری اطلاعات Nicolet National Bankمی گوید ما به دنبال ایجاد پست مدیر مجازی سازی در بانک خود هستیم.

 

وی در عین حال اذعان دارد که یافتن کارشناسی که در این مقوله از مهارت کافی برخوردار باشد، دشوار است… چرا که چنین فردی باید از تخصص هایی در حوزه ذخیره سازی، خوشه بندی (Clustering) و دیگر سرویس های مهم این عرصه برخوردار باشد.

 

وی می گوید متخصصان آی.تی از مجازی سازی سخن می گویند ولی اغلب آنها فاقد تجربه کافی در این خصوص اند.

 

۸٫ شبکه (Networking)

 

در چند سال اخیر، تخصص شبکه جایگاه خود را به عنوان یکی از ۱۰ مهارت برتر مورد نیاز در حوزه فناوری اطلاعات حفظ کرده است.

 

هر چند تقاضا برای به کارگیری این دسته از کارشناسان، از ۳۸ درصد در سال ۲۰۱۰ به ۱۹ درصد در سال ۲۰۱۲ رسیده است، با این حال مدیران شرکت ها همچنان به دنبال جذب کارشناسانی هستند که از تجربه و دانش کافی در این زمینه برخوردارند.

 

۹٫ مدیریت دستگاه ها و اپلیکیشن های موبایلی (Mobile Applications and Device Management)

 

با توجه به روند رو به رشد استفاده از تلفن های هوشمند و تبلت ها، کارفرمایان به دنبال افرادی هستند که بتوانند به حجم تقاضاهای مربوط به استفاده از این دستگاه ها و مسائل ناشی از آن پاسخ بدهند.

 

Kathy Junodمدیر ارشد فناوری اطلاعات شرکت Auxilium Pharmaceuticalsدر آمریکا می گوید قصد دارد یک پست جدید شغلی با عنوان «مدیر موبایل» به ۲۲ شغل فعلی شرکت خود بیافزاید.

 

وی به دنبال مدیر باتجربه ای است که بر ساخت اپلیکیشن های موبایلی بر اساس نیازهای تجاری نظارت کند.

 

۱۰٫ مرکز داده (Data Center)

 

از آنجایی که همواره به کارشناس خبره در زمینه قابلیت های محوری فنی (Core Technical) نیاز وجود دارد، جای تعجب نخواهد بود که تخصص در زمینه مراکز داده نیز جزو ده تخصص برتر باشد.

 

مدیریت مراکز داده، سرورها و ذخیره سازها جزو بالاترین تخصص هایی است که همیشه برای آنها، به افراد ماهر نیاز است.

 

در نظرسنجی صورت گرفته توسط شرکت CompTIAمشخص شد که ۶۱ درصد مدیران تجاری و آی.تی «مدیریت مراکز داده و سرورها» را بسیار مهم می دانند. 

 57 درصد آنها نیز «پشتیبان گیری و ذخیره سازی اطلاعات» را حائز اهمیت بسیار می دانند.
منبع سماتک

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

درباره‌ی مدیر سایت

mohsenfakoory@gmail.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برو بالا