اخرین اخبار
سنسورهای امپدانس مغناطیسی و تشخیص بیماری دیسفاژی

سنسورهای امپدانس مغناطیسی و تشخیص بیماری دیسفاژی

دیسفاژی (dysphasia) یکی از بیماری‌های دستگاه گوارشی است که باعث ایجاد مشکلاتی در بلعیدن غذا و حتی بزاق دهان و در مواردی سبب عفونت سیستم تنفسی در فرد بیمار می‌شود. دیسفاژی در اغلب بیماران نتیجه اختلالات نورولوژیک است که می تواند در هر یک از مراحل بلع طبیعی ،ایجاد شود. از آنجا  که دیسفاژی تقریبا …

بازبینی کلی

خلاصه: ديسفاژي (dysphasia) يكي از بيماري‌هاي دستگاه گوارشي است كه باعث ايجاد مشكلاتي در بلعيدن غذا و حتي بزاق دهان و در مواردي سبب عفونت سيستم تنفسي در فرد بيمار مي‌شود

نمره کاربر: 4.85 ( 1 نظرات)
0

دیسفاژی (dysphasia) یکی از بیماری‌های دستگاه گوارشی است که باعث ایجاد مشکلاتی در بلعیدن غذا و حتی بزاق دهان و در مواردی سبب عفونت سیستم تنفسی در فرد بیمار می‌شود. دیسفاژی در اغلب بیماران نتیجه اختلالات نورولوژیک است که می تواند در هر یک از مراحل بلع طبیعی ،ایجاد شود. از آنجا  که دیسفاژی تقریبا تمامی ابعاد سلامتی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد بنا‌براین تیم درمانی شامل پزشک عمومی، متخصص ENT آسیب شناس گفتار و زبان ، متخصص گوارش، متخصص مغز و اعصاب، رادیولوژیست، متخصص تغذیه، روانپزشک ، متخصص ریه و سیستم تنفس،دندانپزشک و جراح عمومی است. 

[تصویر:  13246171111439983384.jpg]

آزمایش نحوه بلعیدن بزاق دهان در دفعات مـخـتـلــف (RSST) روشــی  بــرای پــی بــردن بــه دیسفاژی در افراد است.RSST روشی ساده و بی‌خطر برای تشخیص دیسفاژی است. پس از به دست آمدن نتیجه  RSST ، با استفاده از ویدئو فـلـوروسـکـوپـی اشـعه ایکس صحت تشخیص دیـسـفـاژی بـررسی می شود. در حال حاضر با پـیـشـرفـت تکنولوژی می توانیم این تست را با اسـتـفـاده از سـنـسـورهـای امـپـدانـس مـغناطیسی (Magneto-Impedance Sensor) و با دقت بالاتر و بسیار سریع تر از گذشته انجام دهیم و علاوه بر این نویز ناشی از حرکات بدن را نیز به حداقل بـرسـانـیـم. ‌ سنسورهایMI دارای تنوع زیادی است.  
در انـواع تجاری، سر ‌ سنسورهای MI شامل یـک سـیـم از جـنـس مـاده بـی شـکـل است . این سـاخـتـار  سـنـسـورهـا از مـیـنـیـاتـور سازی آن ها جـلـوگـیـری مـی‌کـنـد. بـه هـمـیـن سـبـب مـطـالـعه برروی سنسورهای MI از نوع فیلم نازک از سال ۱۹۹۸ بـــه شــکــلـــی جـــدی آغـــاز شــد. در ایــن نــوع از سنسورهای MI، امپدانس فیلم های مغناطیسی بر پایه اثر پوستی و تغییر نفوذپذیری مغناطیسی نسبت به میدان خارجی اعمال شده به فیلم نازک تغییر می کند.


علائم بیماری دیسفاژی

   – ناتوانی در بلعیدن مواد غذایی و حتی بزاق دهان خودشان (شایع ترین علامت)
   – سرفه کردن در هنگام خوردن و نوشیدن یا بلافاصله بعد از آن
   – ضعیف شدن صدای فرد در حین خوردن یا اندکی پس از آن وجود صدایی وزوز مانند در مسیر تنفسی در حین دم و بازدم
   – ابتلای بیمار به عفونت سیستم تنفسی(پنومنی) به دلیل آسپیراسیون مکرر
   – ورود مواد غذایی به مسیر هوایی (آسپیراسیون
   – کاهش وزن و ایجاد علائم سوء تغذیه به علت کم خوری‌های بیش از حد
   – بالا رفتن درجه حرارت بدن از۵/۱ دقیقه پس از غذا خوردن


به طور کلی علائم اختلال بلع در بیماران مبتلا به سکته های مغزی از نوع آمبولیک و بیماران سرطانی پیش رونده است و با گذشت زمان باعث بروز ناتوانی بیشتری خواهد شد.  بیماران مبتلا به این اختلال از به هم خوردن روند طبیعی زندگی شان و ایجاد ناراحتی در تغذیه دچار نابسامانی های جسمی و روحی می شوند. 

علل فیزیولوژیکی پزشکی دیسفاژی

۱)  اختلالات عصبی شناختی و ضربه مانند :عفونت مغز و ساقه مغز ، پارکینسون،  M.S، فلج اطفال، دمانس و فلج مغزی ، سکته مغزی و ……
۲)  ضایعات ساختاری مانند: وب مادرزادی ، نئو پلاسما، تیرومگالی و ….
۳) بیماری های بافت تماسی مانند: دیستروفی ماهیچه، پلی میوزیس
۴) اثرات جانبی مانند اثرات ناشی از جراحی، داروها و فیبروز ناشی از رادیولوژی، سوختگی ها  
۵) ناهنجاری های مادرزادی یا آناتومیک مانند: شکاف کام و لب، ناهنجاری های زبان، شکاف حنجره 

سنسورهای امپدانس مغناطیسی  (MI Sensor) 

سنسورهای امپدانس مغناطیسی  (Magneto-Impedance Sensor) یا به طور خلاصه MI Sensor ها همانطورکه از نامشان مشخص است، بر پایه اثر امپدانس مغناطیسی کار می کنند. بر این اساس، امپدانس یک ماده مغناطیسی که فاقد ساختار معیّنی است در صورت اعمال میدان مغناطیسی خارجی که دارای  فرکانس بالایی باشد تغییر می کند. 

[تصویر:  Magnetic_Sensor_preamp.jpg] 

ویژگی های ‌ سنسورهای Magneto-Impedance Sensor     

      -حساسیت بالا برای تشخیص انواع میدان های مغناطیسی
      – ‌دارای حساسیت   mV/mG‌40
      – ‌دارای باند فرکانسی   Hz‌5 -3/0
      – ‌قدرت تفکیک پذیری بسیار بالا
      – با تکنیک فیلم ضخیم ساخته می شوند.
      –  امپدانس بسیار کم در فرکانس های پایین 

برخی از کاربردهای ‌ سنسورها ی MI 

از جمله کاربردهای این سنسورها می توان به یـافـتـن مـکـان جغرافیایی وسائل نقلیه به کمک مـیـدان مـغـنـاطـیـس زمـیـن، سیستم اندازه گیری حرکت دندانه ای، محرک ها ومــتـــال دتــکــتـــورهـــا در مــعـــادن، انـــدازه گــیــری نفوذ‌پذیری مغناطیسی اجسام و … اشاره کرد. 

نحوه طراحی ‌ سنسورهای MI

روش طـراحـی ایـن سـنـسـورهـا بـدیـن شـکل است که ابتدا به عنوان مثال از یک سیم پیچ مسی در ابعاد کمتر از ۱۰ میکرون بخش اولیه سیم پیچ (این بخش را سیم پیچ بایاس می نامند) ایجاد و سپس برروی آن لایه نازکی از ماده عایق،معمولا  3O2Al،  نشانده شده و سپس لایه نازکی از ماده MI به عنوان هسته مغناطیسی (معمولا ترکیب NiFe بـــه صـــورت %۸۱ نــیــکــل و %۱۹ آهــن) بــه ضـخامت ۱ تا ۵ میکرون نشانده شده و مجدداً روی آن ماده عایق و سرانجام ثانویه سیم پیچ (به عنوان سیم پیچ فیدبک منفی) نشانده می شود. ابعاد هسته مغناطیسی NiFe می تواند از ۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میکرون درطول و ۲ تا ۱۵ میکرون در عرض و ۵ تــا ۵/۰ مـیـکـرون در ضـخـامـت تـغـیـیـر کـنـد. همچنین نسبت ابعاد را می توان به صورت کلی ۲۰۰۰:۲۰۰:۲ (ضخامت:عرض:طول) نشان داد. 

روش تشخیص دیسفاژی با سنسورهای MI 

باپیشرفت‌های اخیر در تجهیزات آزمایشگاهی می توان تست RSST را با استفاده ازسیستم های اتوماتیک  و با بهره گیری از سنسورهای امپدانس مغناطیسی و قطعه مغناطیسی نئودیمیوم  انجام داد.
سنسـور هـای امپـدانس مغناطیسی می توانند حرکات ماده مغناطیسی را از طریق تغییرات میدان مغناطیسی آن تشخیص دهند .  ماده مغناطیسی به قسمت نای در فرد می‌چسبد و با فرستادن  امواج به سنسور  حرکت های نای که ناشی از بلعیدن فرد تحت آزمون را نشان می دهد و با استفاده از این روش می توان میزان حرکت های نای و بلع را در فرد سنجید. 

روش اول
در ایـن روش تنهـا یـک سنسـور استفـاده مـی شـود کـه بـر روی  قسمت من اوبریم (Manubriom) بیمار قرار می گیرد تا توسط بزاق یا انجام عمل بلع توسط بیمار حرکت نکند ، چرا که سنسور امپدانس مغناطیسی باید میدان های مغناطیسی ناشی از قطعه مغناطیسی را دریافت کند و در صورت حرکتش بر اثر عمل بلع و بزاق  ، ممکن است در عملکرد آن ایجاد نویز و اختلال شود.

 

روش دوم  
در ایـــــن روش از دو ســنــســـــور امــپـــــدانــــس مغناطیسی استفاده می شود که  MI سنسور بر روی اســتــخــــوان شــــانـــه قـــرار گـــرفـتـــه و تـنـهـــا حرکت‌های بدن را حس می کند ، در حالی که سـنـسـور اول علاوه بر حرکات بدن ، حرکات ناشی از بلع غذا توسط فرد را نیز ثبت می کند. این شـرایـط ایـن امـکـان را می دهد که با استفاده از تـفـاضـل دو سـیگنال و حذف سیگنال ناشی از حـرکـات بـدن بـیـمـار(نـویـز) ، سیگنال خروجی مربوط به بلع غذا حاصل می شود.
سـیـگـنــال هــای خــروجــی از سـنـسـور آنـالیـز می‌شود و مقدار و تعداد دفعات بلع  براساس الـگوریتم آستانه سنجیده می شود  و  حـداکـثـر ولـتاژ خروجی سنسور، حداقل ولتاژ خــروجــی سـنـســور، مـتــوســط ولـتــاژ خـروجـی سنسور و  اولین سطح آستانه و   دومین سطح آستانه هستند. وقتی که سیگنال خروجی از  بـیشتـر واز  کمتـر بـاشـد تعـداد دفعـات بلـع فـرد افـزایـش یـافـته است و زمانی که پس از سه بار تکرار این حالت پیش نیاید ، می توان  نتیجه گیری کرد که شرایط فرد تحت آزمون عادی است.
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

درباره‌ی مدیر سایت

mohsenfakoory@gmail.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برو بالا