اخرین اخبار

ساخت لنز تماسی نازک و تلسکوپی برای کمک به بینایی

ساخت لنز تماسی نازک و تلسکوپی برای کمک به بینایی

لنزهای تماسی می توانند دید افراد را اصلاح کند اما برای بهبود دید تار افراد مبتلا به تحلیل ماکولای مرتبط با سالخوردگی (AMD) که منجر به نابینایی می شود، کاری از دستشان بر نمی آید. دلیل این امر این است که اصلاح کانون چشم نمی تواند دید از دست رفته مرکزی را از آسیب شبکیه ای ناشی از AMD احیا کند.
 

[تصویر:  IMG12512230.jpg]

 

نقل قول:

اکنون گروهی از دانشمندان آمریکایی و سوئیسی لنز تماسی نازک و تلسکوپی ساخته اند که می تواند بین دید طبیعی و درشت نمایی تغییر ایجاد کند. این سیستم، با اصلاحاتی، می تواند به بیماران مبتلا به AMD شیوه نسبتا ساده ای را برای افزایش دید ارائه دهد.

وسایل کمک بینایی می توانند نور ورودی به چشم را افزایش داده و امکان دید را برای بیماران AMD با انتشار نور به اطراف و به بخشهای سالم و آسیب ندیده شبیکه، فراهم می کند.

این بزرگنمایی های بصری می توانند به بیماران کمک کند کارهای روزانه مهم مانند مطالعه، تشخیص چهره و مراقبت از خود را انجام دهند. اما چنین وسایلی تا کنون مورد پذیرش قرار نگرفته اند چرا که یا باید به شکل ماکرو تلسکوپ بر روی عینک سوار شوند که تعاملات اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد یا به صورت میکرو تلسکوپ ساخته شوند که کاشت آنها درون چشم بیمار مستلزم جراحی های دقیق است.

"اریک ترمبلی" از دانشگاه لوزان سوئیس می گوید اگر بخواهیم این وسایل کمک بینایی مورد پذیرش بیماران قرار بگیرند باید استفاده از آنها بسیار ساده و بی دردسرباشد. یک لنز تماسی یک گزینه جذاب است که نه بر روی عینک سوار می شود و نه نیاز به جراحی دارد.

این سیستم لنزی جدید که توسط محققان آمریکایی عرضه شده از سطوح آینه ای که به دقت کنار هم قرار گرفته اند ساخته شده است. این سطوح بسیار ظریف است به طوریکه بتوان تلسکوپی ساخته شده از آن را بر روی لنز تماسی که فقط یک میلی متر ضخامت دارد قرار داد. این لنز وضعیت دوگانه دارد: مرکز این لنز دید غیربزرگنمایی را فراهم می کند در حالی که تلسکوپ حلقه مانند در حاشیه لنز قرار گرفته و دید بزرگ نمایی ۲٫۸ برابری را امکان پذیر می کند.

برای تغییر بین دید بزرگ نمایی و طبیعی، کاربر باید یک عینک کریستال مایع که معمولا برای تماشای تلویزیون های سه بعدی ساخته می شود به چشم بزند. این عینک به طور انتخابی بخش بزرگ نمایی شده لنز تماسی را مرکز غیر بزرگ نمای شده مسدود می کند.

کریستال مایع در این عینک ها به طور الکتریکی جهت نور قطبی شده را تغییر می دهد و به نور جهت دار اجازه می دهد از عینک به سوی لنز تماسی عبور کند.

این گروه طرح خود را با مدل سازی رایانه ای و ساخت لنز آزمایش کردند. آنها یک مدل واقعی ساختند و از سیستم عینکی لنز تماسی ساختند.

نتایج این تحقیقات درنشریه Optics Express منتشر شده است.

مهر

مهندسی پزشکی

پایان تزریقات دردناک «انحطاط ماکولای» چشم با شلیک پرتو ایکس
«دزد خاموش بینایی»با ابداع جراحی جدید درمان شد

حیوانات بیونیکی: اینبار اردک با پای مصنوعی ولی بایک تفاوت!

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

درباره‌ی مدیر سایت

mohsenfakoory@gmail.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برو بالا