اخرین اخبار

آناتومى معده

آناتومى معده

از لحاظ آناتومی‌در معده ۴ ناحیه قابل تشخیص است:

کاردیا در محل اتصال به مری، فوندوس یا طاق معده، تنه معده و پیلور یا باب‌المعده که در محل اتصال معده به دوازدهه قرار دارد. حجم معده در حدود ۱ تا ۵/۱ لیتر است که در برخی افراد تا ۴ لیتر هم افزایش می‌یابد. مخاط معده نیز دارای چین‌هایی طولی است که صاف شدن این چین‌ها به انبساط معده کمک می‌کند.

ترشحات معده
مواد ترشح‌شده به درون معده عبارت‌اند از: موسین (که با تشکیل لایه‌ای قلیایی از دیواره معده در برابر شیره اسیدی معده محافظت می‌کند)، اسید کلریدریک‌، فاکتور داخلی معده (که باعث جذب ویتامین B12 می‌شود)، چند آنزیم پروتئاز که به طور کلی پپسینوژن خوانده‌ می‌شوند و باعث…. 

تجزیه‌ پروتئین‌ها به اسید‌آمینه می‌شوند و گاسترین که باعث تحریک سلول‌ها برای ترشح اسید می‌شود.
افرادی که دستگاه گوارش ضعیفی دارند از مشکلات متفاوتی رنج می‌برند؛ از سوزش معده گرفته تا حالت تهوع. معمولاً ضعیف شدن دستگاه گوارش از عادات بد غذایی سرچشمه می‌گیرد که باعث می‌شود غذا مدت زیادی در دستگاه گوارش باقی بماند. در اینجا به ۱۰ عادت غذایی اشاره می‌کنیم که می‌تواند به تقویت جهاز هاضمه‌تان بینجامد:
۱) غذا را خوب بجوید.
۲) آرام‌ غذا بخورید.
۳) هنگام غذا خوردن مطالعه نکنید و تلویزیون هم نگاه نکنید.
۴) ورزش کنید؛ چون به هضم غذا کمک می‌کند.
۵) از غذاهای حجیم پرهیز کنید.
۶) از خوردن غذاهایی که می‌دانید بدنتان تحملش را ندارد خودداری کنید.
۷) هنگام غذا خوردن، از مصرف نوشیدنی‌های مختلف خودداری کنید.
۸) سیگار نکشید.
۹) مصرف موادغذایی حاوی کافئین را کاهش دهید.
۱۰) مصرف نوشابه را قطع کنید و به جایش از دوغ و نوشیدنی‌های طبیعی استفاده کنید.

سلول‌های معده؛ انواع و اقسام
لااقل ۵ نوع سلول در غده‌های معده به چشم می‌‌خورد؛ به شرح زیر: 
طبقه مخاطی
سلول‌های پوششی مخاط معده از نوع منشوری ساده است که با فرو رفتن در عمق آستر، چاله‌های معدی را به وجود می‌آورند. ترشحات غدد معده به عمق این چاله‌ها تخلیه شده و سپس به سطح معده می‌رسد. سلول‌های پوششی مخاط، نوعی لایه خنثی ترشح می‌کند. لایه ترشح شده به وسیله سلول‌های پوششی، لایه ضخیمی ‌را در سطح سلول‌ها تشکیل داده و آنها را از اثرات اسید معده محافظت می‌کند.
• آستر مخاط
بافت همبند شلی است حاوی الیاف کلاژن و شبکه‌ای، سلول‌های لنفاوی و رشته‌های عضلانی صاف منشعب از عضلات مخاطی. غدد لوله‌ای ساده یا منشعب معدی نیز در آستر قرار دارند. عضلات مخاطی، عمقی‌ترین لایه مخاط هستند که از عضلات صاف حلقوی در داخل و عضلات صاف طولی در خارج تشکیل شده‌اند.
• طبقه زیرمخاط
در معده، بافت همبند شامل رشته‌های ارتجاعی است شبیه لایه زیر مخاط سایر نواحی لوله گوارش که با پیشروی در زیر طبقه مخاطی باعث پیدایش چین‌های طولی می‌شود.
• طبقه عضلانی معده متفاوت از سایر قسمت‌های لوله گوارش بوده و از سه لایه عضلانی به صورت مایل با مورب در داخل، حلقوی در وسط و طولی در خارج تشکیل شده است. عضلات حلقوی در ناحیه پیلور ضخیم شده و اسفنکتر یا دریچه پیلوری را به وجود می‌آورد. سطح خارجی معده توسط سروز یا به عبارت دیگر، لایه احشایی صفاق پوشیده شده است.
شرح وظایف معده
معده اندامی برای تجمع و هضم اولیه مواد غذایی است. مواد غذایی در معده ۳ تا ۴ ساعت توقف کرده و با ترشحات معده که پس از خوردن غذا به یک لیتر می‌رسد، مخلوط شده و کیموس را تشکیل می‌دهند. ضمن تشکیل کیموس معدی، دریچه معده به مری مانع از برگشت محتویات معده به مری می‌شود. پس از آماده شدن کیموس معدی، تحت تاثیر حالت اسیدی آن، دریچه پیلور باز شده و موجب تخلیه محتویات معده به دوازدهه می‌شود. از دیگر وظایف معده ترشح آنزیم‌های گوارشی، اسید معده و فاکتور ضد کم خونی است. 

فایل‌(های) پیوست شده

تصویر (ها)
                  

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

درباره‌ی مدیر سایت

mohsenfakoory@gmail.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برو بالا