اخرین اخبار

آستیگمات چیست؟

آستیگمات چیست؟


براى خیلى از افراد که به اپتومتریست یا چشم پزشک مراجعه کرده اند و بعد از معاینه به آنها گفته شده که چشمشان آستیگمات است، این سؤال پیش مى آید که «آستیگماتیسم» چیست؟

در قـُدامى ترین قسمت چشم، بافت شفاف و نیمکره شکلى وجود دارد که به آن قرنیه مى گویند که نور هنگام عبور از آن دچار انکسار می گردد و وارد چشم مى شود. اگر قرنیه از حالت کروى خود خارج شود، به این حالت آستیگماتیسم مى گویند (همانند توپ فوتبالى که از دو سو کمى فشرده شود)، در نتیجه نورى که از یک قرنیه آستیگمات مى گذرد، به طرز صحیح روى شبکیه کانونى نمی شود و تصاویر تار دیده مى شوند. آستیگماتیسم بیمارى نیست، بلکه نوع خاصى از عیب هاى انکسارى محسوب می شود که بسیار شایع نیز هست.

علت ایجاد آستیگماتیسم چیست؟

فشار پلک روى قرنیه مى تواند منجر به آستیگماتیسم مختصرى شود، ولى در اغلب موارد آستیگماتیسم ریشه ارثى دارد. علاوه بر آن ضربات و صدمات وارده بر قرنیه، نیز مى توانند منجر به آستیگماتیسم به ویژه از نوع نامنظم آن شوند.

علائم آستیگماتیسم :

افراد داراى نمره هاى بالاى آستیگماتیسم اغلب از تارى دید و تغییر شکل یافتگى تصویر اشیا شکایت دارند. آنهایى که مبتلا به درجات خفیف هستند، اغلب مشکل بینایى ندارند ولى ممکن است از خستگى و احساس ناراحتى در چشم ها و سردرد شکایت داشته باشند.

آیا اگر چشم هاى ما آستیگمات است، باید حتماً عینک بزنیم؟

در درجات متوسط و بالا، براى دستیابى به دید بهتر و راحت تر، لازم است فرد عینک بزند؛ ولى در نمرات کم، در صورت ناراحتى فرد یا براساس نیازهاى شغلى اقدام به تجویز عینک مى شود.

غیر از عینک، آیا راه دیگرى براى اصلاح آستیگماتیسم وجود دارد؟

در صورت عدم تمایل فرد به استفاده از عینک، وى مى تواند از کنتاکت لنز استفاده کند. جدیداً روش هاى جراحى انکسارى نیز کاربرد پیدا کرده اند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious

درباره‌ی مدیر سایت

mohsenfakoory@gmail.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

برو بالا