اخرین اخبار

بایگانی دسته بندی ها : مقالات و مجلات پزشکی

اشتراک به خبردهی

زائده ی خاری (Spinous process) چیست؟!

زائده ی خاری (Spinous process) چیست؟!

امروز داشتم در مورد عمل ستون فقرات مطلبی می خوندم یک سری اصطلاحات بود که خیلی تکرار  شده بود, گفتم در قالب چند پست بذارم تا اگر دوستانی بلد نبودند یه نگاه کنند …(خالی از لطف نیست,البته خیلی مقدماتی و پیش پا افتاده هستند!)   خوب شروع می کنیم…   spinous process چیست؟ در (انسان) به زایده ای گفته می شود ... بیشتر بخوانید »

نانوزیست‌حسگر بی‌خطر با قابلیت کاشت یا تزریق به بدن

نانوزیست‌حسگر بی‌خطر با قابلیت کاشت یا تزریق به بدن

نانوزیست‌حسگر بی‌خطر با قابلیت کاشت یا تزریق به بدن   محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) اولین حسگر مبتنی بر نانولوله‌های کربنی با قابلیت استفاده در بدن را تولید کردند. این حسگر را می‌توان به درون جریان خون تزریق کرد و هم می‌توان آن را زیر پوست قرار داد تا مولکول‌هایی نظیر اکسید نیتروژن را به صورت درجا شناسایی کند. نانولوله‌های ... بیشتر بخوانید »

لنزهای تماسی

لنز تماسی

شاید باورتون نشه اگه بگم ایده ی لنزهای تماسی ( که فارسیش می شه عدسک ) اولین بار از طرف لئوناردوداوینچی تو سال ۱۵۰۸ داده شد ( البته نه بعنوان یه روش برای اصلاح دید). و بالاخره در دهه ی ۵۰ اولین لنزهای تماسی از جنس پلی متیل متا کریلات ساخته شد, چیزی که تحول بزرگی در زمینه ی این لنزها ایجاد کرد, ... بیشتر بخوانید »

عادات غلط پوسچرال+تصاویر

عادات غلط پوسچرال+تصاویر

عادات غلط پوسچرال وضعیت و نحوه ی قرار گیری بدن باید مثل درست غذا خوردن و ورزش کردن و … تو یه طبقه بندی مهم قرار بگیره (که متاسفانه اینطوری نیست)! وقتی که بدنتون توی وضعیت درست باشه, بجای فشار روی ماهیچه ها, استخوان ها وزن بدن رو تحمل می کنند و در نتیجه فشار و تلاش روی بدن تا ... بیشتر بخوانید »

ناهنجاری های مادرزادی مغز Congenital Malformation of Encephalon

ناهنجاری های مادرزادی مغز Congenital Malformation of Encephalon

ناهنجاری های مادرزادی مغز Congenital Malformation of Encephalon مغز درون استخوانی سخت به نام جمجمه قرار دارد پس هرگونه آسیب یا ناهنجاری در جمجمه می تواند ناهنجاری در مغز را به همراه داشته باشد و این ناهنجاری ها می توانند بر اثر عوامل ارثی و یا محیطی ایجاد شوند. باید به این نکته توجه داشت که قسمت صدفی استخوان پس ... بیشتر بخوانید »

وسایل هایی که برای مهندسین پزشکی اهمیت دارد…

دستگاه پزشکی

راستش داشتم تو گوگل می چرخیدم یه مقاله ی جالب دیدم گفتم حیفه بقیه نخونده بمونن    تیتر مقاله این بود ۱۰تا از وسایلهایی که برای مهندسین پزشکی اهمیت داره…   دستگاه اشعه ی X : این دستگاه برای اندازه گیری از اندام های داخلی بدن هستش و آشکار کننده ی به موقع ناهنجاریها و تومورهاست, چرا به موقع؟؟ خودمم نفهمیدم ... بیشتر بخوانید »

بی حرکت کردن(تثبیت) استخوان شکسته در یک عمل جراحی ارتوپدی

666_orig

  تثبیت یا فیکس کردن شکستگی به معنی بیحرکت کردن آن بعد از جااندازی استخوان های شکسته شده است. استفاده از وسایل فلزی برای بیحرکت کردن استخوان بعد از جااندازی، یکی از بزرگترین موفقیت های جراحی ارتوپدی در قرن بیستم است.  تا قبل از قرن گذشته تنها روش بیحرکت کردن استخوان ها استفاده از گچ گیری یا آتل بود ولی ... بیشتر بخوانید »

پروتز عصبی چیست؟

Side_view_3D[1] (1)

پروتز عصبی پروتز عصبی یک سیستم میکروالکترونیکی با تراشه ریز پردازنده ای است که بر اساس مکانیزم مغز انسان در ایجاد و کنترل حرکت عمل می کند مهمترین ویژگی پروتز عصبی این است که حرکت را در عضو فلج به نحو طبیعی ایجاد می کند به همان صورت که سیستم عصبی مرکزی انسان، حرکت را در یک عضو ایجاد می ... بیشتر بخوانید »

سنسورهای امپدانس مغناطیسی و تشخیص بیماری دیسفاژی

Magnetic_Sensor_preamp

دیسفاژی (dysphasia) یکی از بیماری‌های دستگاه گوارشی است که باعث ایجاد مشکلاتی در بلعیدن غذا و حتی بزاق دهان و در مواردی سبب عفونت سیستم تنفسی در فرد بیمار می‌شود. دیسفاژی در اغلب بیماران نتیجه اختلالات نورولوژیک است که می تواند در هر یک از مراحل بلع طبیعی ،ایجاد شود. از آنجا  که دیسفاژی تقریبا تمامی ابعاد سلامتی فرد را ... بیشتر بخوانید »

بریس یا اورتز

3849_orig

بریس Brace یا اورتز Orthosis نام کلی برای وسایلی است که در اطراف اندام گذاشته و پوشیده میشود تا حرکت اندام را کنترل کرده و یا شکل آن را تحت تاثیر قرار دهد. هدف استفاده از ارتوز و بریس عبارتست از:   کنترل و هدایت، محدود کردن و یا کاملا بیحرکت کردن یک اندام یا یک مفصل یا قسمتی از بدن   مهار کردن حرکت مفصل ... بیشتر بخوانید »

sip and puff(مکش یا فوت کردن)

Shepherd-center-tube

sip and puff  یک نوع سوییچ است که از طریق مکش یا فوت کردن از راه دهاندر یکلوله عمل میکند وورود داده ها را امکان پذیر میسازد. هنگامی که در یک لوله یا نی دم و بازدم میشود کنترل تنفسی     Sip and puff  به بیرون آمدن و درون رفتن نفس پاسخ میدهد. درواقعاین یک سیستم کنترل است که از ... بیشتر بخوانید »

رله ها

images

    بنابراین به وسیله رله:   – محل وقوع عیب از شبکه جدا سازی شده باعث می شود که سایر قسمتهای سالم شبکه همچنان به کار خود ادامه دهند و پایداری و ثبات شبکه به همان حالت قبلی محفوظ بماند. – تجهیزات و دستگاهها در مقابل عیوب و اتصالی ها محافظت شده و میزان خسارات وارده به آنها محدود ... بیشتر بخوانید »

گامانایف

98866352113361441451612482204813189141180

    در سال ۱۹۵۰ چندین پروفسور در مؤسسه Gustaf werner و دانشگاه اسکهلم شروع به بررسی ترکیب پروتون با ابزارهای نقشه برداری مغز ( از طریق اتصال فلزات کوچک به مغز ) کردند ولی در نهایت این کار به نتیجه نرسید چون بسیار پیچیده و گران بود وبه جای آن در سال ۱۹۶۷، دانشمندان مقدمات ساخت اولین ابزار جراحی ... بیشتر بخوانید »

الکترومایوگرافی ( EMG )

File_2012721130213

الکترومایوگرافی ( EMG ) مطالعه عملکرد عضله از طریق تحلیل سیگنالهای الکتریکی تولید شده حین انقباضات عضلانی است. EMG اغلب به طور نادرستی بوسیله پزشکان و محققان به کار گرفته می شود. EMG اندازه گیری سیگنال الکتریکی همراه با تحریک عضله است که می تواند شامل عضلات ارادی و غیر ارادی شود. وضعیت EMG انقباضات عضله ارادی به میزان کشش ... بیشتر بخوانید »

برو بالا