اخرین اخبار

بایگانی دسته بندی ها : تازه های مهندسی پزشکی

اشتراک به خبردهی

نانوزیست‌حسگر بی‌خطر با قابلیت کاشت یا تزریق به بدن

نانوزیست‌حسگر بی‌خطر با قابلیت کاشت یا تزریق به بدن

نانوزیست‌حسگر بی‌خطر با قابلیت کاشت یا تزریق به بدن   محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) اولین حسگر مبتنی بر نانولوله‌های کربنی با قابلیت استفاده در بدن را تولید کردند. این حسگر را می‌توان به درون جریان خون تزریق کرد و هم می‌توان آن را زیر پوست قرار داد تا مولکول‌هایی نظیر اکسید نیتروژن را به صورت درجا شناسایی کند. نانولوله‌های ... بیشتر بخوانید »

ششمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو درحال برگزاری

Particles Forming Word 'Nano'

  ششمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو ساعت ۹ صبح روز شنبه، ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۲ با حضور ۱۷۱ شرکت و نهاد دولتی در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد. در نمایشگاه امسال ۷ شرکت در حوزه بهداشت و سلامت، ۹ شرکت در حوزه خدمات فناوری، ۱۱ شرکت در حوزه ‏ساختمان، ۵ شرکت در حوزه کشاورزی، ... بیشتر بخوانید »

تراشه‌ای زیر پوستی، برای انجام فعالیت‌های آزمایشگاهی

blood-test-implant-7

محققان موسسه علوم کاربردی سوئیس ( EPFL ) موفق به طراحی یک تراشه فوق پیشرفته شدند که قادر است فعالیت‌های یک آزمایشگاه را در زیر پوست انسان انجام دهد.  این ایمپلنت کوچک در زیر پوست تزریق می‌شود و مانند یک آزمایشگاه خون، گزارش لحظه به لحظه تمام فاکتورهای خونی بیمار را در اختیار پزشک قرار می‌دهد.   این تراشه علاوه بر تحلیل ... بیشتر بخوانید »

sip and puff(مکش یا فوت کردن)

Shepherd-center-tube

sip and puff  یک نوع سوییچ است که از طریق مکش یا فوت کردن از راه دهاندر یکلوله عمل میکند وورود داده ها را امکان پذیر میسازد. هنگامی که در یک لوله یا نی دم و بازدم میشود کنترل تنفسی     Sip and puff  به بیرون آمدن و درون رفتن نفس پاسخ میدهد. درواقعاین یک سیستم کنترل است که از ... بیشتر بخوانید »

الکترومایوگرافی ( EMG )

File_2012721130213

الکترومایوگرافی ( EMG ) مطالعه عملکرد عضله از طریق تحلیل سیگنالهای الکتریکی تولید شده حین انقباضات عضلانی است. EMG اغلب به طور نادرستی بوسیله پزشکان و محققان به کار گرفته می شود. EMG اندازه گیری سیگنال الکتریکی همراه با تحریک عضله است که می تواند شامل عضلات ارادی و غیر ارادی شود. وضعیت EMG انقباضات عضله ارادی به میزان کشش ... بیشتر بخوانید »

ساخت لنز تماسی نازک و تلسکوپی برای کمک به بینایی

ساخت لنز تماسی نازک و تلسکوپی برای کمک به بینایی لنزهای تماسی می توانند دید افراد را اصلاح کند اما برای بهبود دید تار افراد مبتلا به تحلیل ماکولای مرتبط با سالخوردگی (AMD) که منجر به نابینایی می شود، کاری از دستشان بر نمی آید. دلیل این امر این است که اصلاح کانون چشم نمی تواند دید از دست رفته مرکزی را ... بیشتر بخوانید »

سل کانتر امپدانسی

سل کانتر امپدانسی آنالیز های خون که در آزمایشگاهها به سل کانتر معروفند، تعداد گلبول های قرمز (RBC) گلبول های سفید (WBC) و پلاکت ها را اندازه گیری می کنند. بعضی از این دستگاه ها قابلیت اندازه گیری هموگلوبین، هماتوکریت (MCV)، MCH، MCHC مرفولوژی گلبول های قرمز، و شمارش افتراقی سلول های سفید را هم دارند. آنالیز های بسیاری موجود ... بیشتر بخوانید »

بررسی توزیع تنش در فک پایین با تغییر ناحیه جوش (Bitting) در پروتز کامل به روش اجزای محدود

عنوان:  بررسی توزیع تنش در فک پایین با تغییر ناحیه جوش (Bitting) در پروتز کامل به روش اجزای محدود  چکیده مقاله: در این بررسی نحوه توزیع تنش در فک پایین با توجه به تغییر محل تماسهای دندانی در وضعیت CR مورد بررسی قرار گرفته است. روش به کار رفته روش اجزای محدود سه بعدی می باشد که در تحلیل سازه ... بیشتر بخوانید »

پوشش دهی نانویی کاشتنی دندانی توسط ذرات تولید شده به روش زیستی و شیمیایی وبررسی تفاوت ضدباکتریایی آن

عنوان:پوشش دهی نانویی کاشتنی دندانی توسط ذرات تولید شده به روش زیستی و شیمیایی وبررسی تفاوت ضدباکتریایی آن..................................پديدآور اصلى:مفرحي، محمدرضا ................................................................... ناشر:دانشگاه تربيت مدرس - کتابخانه مرکزي بیشتر بخوانید »

آنژیوکت یا intravenous cannula

آنژیوکت یا intravenous cannula لوله کوچکی برای تزریق در حفره بدن ، مجرا یا رگ است.   فیزیولوژی آنژیوکت وسیله‌ای چند کاره است که برای تزریق های مکرر یا طولانی مدت سیاهرگی داروها‌، خون یا سایر محلول های تزریقی به تنهایی با ترکیبی از آن ها به کار می رود .  این محصول برای بی حسی نخاعی ، بی حسی اپیدورال که ... بیشتر بخوانید »

سیستم جدید آندوسکپ میکروسکوپی به نازکی موی انسان

سیستم جدید آندوسکپ میکروسکوپی به نازکی موی انسان گروه اصلی: تجهیزات پزشکی/تشخیصی تاریخ:۲۰۱۳   march‌15    مـحققان در دانشگاه استنفورد امریکا توانستند یک اندوسکوپ به نازکی موی انسان ایجاد کنند که دارای یــک رزولــوشـن بـا ۴بـرابـر قـدرت بـالاتـر از آندوسکوپ های قبلی  است.این سیستم یک قدم رو به جلو برای پیشرفت در تصویر برداری  پزشکی به روش غیر تهاجمی  است.این سیستم های ... بیشتر بخوانید »

کوچکترین، سریع ترین آزمایشگاه تست DNA جهان

DNA chip

  اگر شما تا کنون آزمایش خون داده باشید میدانید که جواب آزمایش خونتان یه هفته ای طول میکشد. و احتمالا هفته ای نگران کننده ای خواهید داشت! خب،به لطف محققان شرکت پاناسونیک و آزمایشگاه تحقیقاتی بلژیک IMEC ریز تراشه ای برای آزمایشات دی‌ان‌ای طراحی کردند که تشخیص اختلالات ژنتیکی و ابداع روش های درمانی شخصی بسیار آسانتر شده است، ... بیشتر بخوانید »

کلیه مصنوعی پوشیدنی جایگزین دیالیز

حدود  1/3 میلیون نفر‌ ‌در سراسر جهان به دلیل نارسایی مزمن کلیوی نیازمند دیالیز هستند. شمار معدودی از‌ ‌این بیماران تحت پیوند کلیه قرار می‌گیرند و کلیه اهدایی کمیاب است‌. بنابراین نیاز به دستگاهی مصنوعی جهت رفع نیاز بیماران کلیوی احساس می شد.  کلیه ی مصنوعی پوشیدنی (WAK) ، خطر انتقال عفونت ناشی از دستگاه های همودیالیز را کاهش داده ... بیشتر بخوانید »

تصویربرداری پزشکی

در میان تمام ماشینها و دستگاه‌های گران‌قیمت و پیچیده ، علم تصویربرداری پزشکی برای بسیاری از افراد ظاهری مبهم دارد؟ چطور این دستگاه‌ها می‌توانند اشعه ایکس تولید کنند و آنگاه از عضوی از بدن رد شده و بر روی یک فیلم ، تصویری از آن عضو بدست می‌آید. چطور دستگاه سونوگرافی با حرکت دادن قسمتی از آن بر روی بدن ... بیشتر بخوانید »

برو بالا